sobota 15 czerwca '24 sobota 15 czerwca '24

Spadająca popularność Diesli, benzyna w ofensywie

Galopujące ceny paliw teoretycznie powinny przełożyć się na większą sprzedaż samochodów z silnikiem Diesla, w Polsce widać jednak odwrotną tendencję. Sprzedaż Diesli maleje nie tylko w przypadku nowych samochodów, ale także i używanych.

Według informacji przytoczonych przez Samar, w pierwszym półroczu 2012 roku 35 % nowych aut posiadały silnik wysokoprężny, co oznacza o 2% spadek w odniesieniu do tego samego okresu, tylko że w zeszłym roku. Jeszcze wyraźniejsza tendencja występuje w przypadku rynku wtórnego. Na większości portali z ogłoszeniami liczba zapytań o silniki wysokoprężne spadła o ok. 25 %, przy jednoczesnym wzroście zapytań o silniki benzynowe, nawet do 60 %.

Silniki Diesla tracą popularność przede wszystkim ze względu na podniesienie akcyzy, co praktycznie zrównało ceny oleju napędowego z benzyną. Jak mówią analitycy, raczej nie ma szans, aby olej napędowy ponownie był znacznie tańszy niż benzyna ze względu na podatki i wysoką cenę produkcji oleju.

Drugą kwestią są także koszty eksploatacyjne, które w przypadku nowoczesnych silników wysokoprężnych mogą przyprawić kierowcę o zawrót głowy. Są one może i ekonomiczne z punktu widzenia zużycia paliwa, ale także i bardziej awaryjne z powodu skomplikowanej konstrukcji. Zakorzeniony w społeczeństwie stereotyp niezawodnego Diesla z wtryskiem pośrednim zostaje powoli wyparty przez problemy związane z kołami dwumasowymi, układami wtryskowymi, turbosprężarkami, głowicami itd.

Kolejnym problemem z którymi zmagają się właściciele samochodów z silnikami wysokoprężnymi są filtry cząstek stałych, których użycie zostało usankcjonowane przez normę spalin Euro V. W teorii popularne DPF-y są korzystne dla środowiska i użytkownika, w praktyce jednak oznaczają niekończące się, kosztowne problemy. Filtry zapychają się, zużywają i coraz więcej osób decyduje się na nielegalne usunięcie filtra cząstek stałych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *