poniedziałek 04 lipca '22 poniedziałek 04 lipca '22

Osram opracował zaawansowane rozwiązania oświetleniowe dla autonomicznego pojazdu przyszłości

iParts.pl dnia: 05.04.2020 W kategorii: Donosy z aftermarketu

Na targach CES 2020 Osram i Rinspeed zaprezentowały elektryczny pojazd przyszłości. Osram opracował rozwiązania odpowiadające za oświetlenie oraz czujniki wewnątrz i na zewnątrz samochodu.

MetroSnap – samochód przyszłości

MetroSnap to elektryczny samochód koncepcyjny, którego głównym twórcą jest Rinspeed, szwajcarski kreatywny think tank, który znany jest ze swoich śmiałych wizji i ciekawych konceptów. To już czwarty rok z rzędu, kiedy Osram, jako wyłączny dostawca zaawansowanych technologii oświetleniowych, wsparł think tank w tym obszarze. Elektryczny pojazd MetroSnap ma unikalny system wymiany, który pozwala jego podwoziu, zwanemu „deskorolką”, łączyć się z dwoma różnymi rodzajami nadwozia.

Nowe technologie oświetleniowe od Osram

Osram wniósł do współpracy z Rinspeed ponad 110 lat swojego branżowego doświadczenia, by pomóc w transformacji doświadczeń motoryzacyjnych poprzez zastosowanie najnowocześniejszych technologii oraz oświetlenia nowej generacji. Kluczowe znacznie ma tutaj użycie dynamicznego i skoncentrowanego na człowieku oświetlenia, a także biomonitoringu i aplikacji biometrycznych, bazujących na źródłach światła podczerwonego.

Jak powiedział Wolfgang Lex, wiceprezes i dyrektor generalny Automotive w Osram: „Oświetlenie będzie coraz ważniejszym elementem doświadczeń zawiązanych z jazdą samochodem. Technologie Osram pomogą zapoczątkować nową motoryzacyjną przyszłość, w której samochody są czymś więcej niż środkiem transportu – są także miejscem relaksu, regeneracji i pracy”.

Wyposażenie MetroSnap’a

Na zewnątrz MetroSnap’a Osram zaprojektował i zastosował następujące rozwiązania:

  • Eviyos –  system, który pozwala na wyświetlanie na zewnątrz pojazdu indywidualnych komunikatów w postaci np. ostrzegawczych symboli dla pieszych.
  • Light Detection and Ranging (LiDAR) czyli technologia wykrywania światła i określania odległości, która, przy pomocy impulsów laserowych na podczerwień, umożliwia pojazdowi orientację na zewnątrz Gdy impuls świetlny uderzy w obiekt, zostaje zarejestrowany przez czujnik, pojazd oblicza odległość od światła do obiektu, a następnie inicjuje odpowiednie działania, takie jak hamowanie.
  • Inteligentne systemy wyświetlania z przodu i tyłu pojazdu, a nawet w oknach, które umożliwiają wizualną komunikację z innymi użytkownikami dróg; tablice rejestracyjne LED.

Wyposażenie wewnętrzne MetroSnap’a, które dostarczył Osram, stanowi:

  • Systemy rozpoznawania twarzy i dłoni 3D. Technologie te sprawiają, że tylko autoryzowani użytkownicy mogą prowadzić pojazd. Jednocześnie ustawienia samochodu można dostosować do ich spersonalizowanych potrzeb.
  • Inteligentne oświetlenie otoczenia i oświetlenie zorientowane na człowieka, zaprojektowane tak, aby jazda była przyjemniejsza i bezpieczna. Wraz z nadejściem autonomicznej jazdy wnętrza pojazdów będą czymś więcej niż tylko kabiną, będą prawdziwymi przestrzeniami życiowymi, w których będziemy pracować, bawić się i relaksować. Rozwiązania oświetleniowe otoczenia firmy Osram dostosują się do preferencji pasażerów względem jasności i temperatury barwowej oświetlenia, a nawet do ich nastroju.
  • Monitoring kabiny, które wykorzystuje technologię VCSEL (Vertical Cavity Surface Emitting Laser) do jej skanowania kabiny w poszukiwaniu zapomnianych przedmiotów i powiadamia pasażerów, jeśli coś w niej zostanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.