wtorek 28 listopada '23 wtorek 28 listopada '23

Nieodśnieżony samochód a konsekwencje

Na łamach naszego bloga ostatnimi czasy często piszemy o kwestiach eksploatacyjnych, związanych z zimą. Nic dziwnego, okres ten obfituje w wiele okoliczności, które mogą przysporzyć kierowcom wiele kłopotów. Dzisiaj przeanalizujemy odśnieżanie i sprawdzimy, czy nieodśnieżony samochód może być np. powodem do wystawienia mandatu.

Dokładne odśnieżenie auta to bardzo istotna sprawa, wpływająca bezpośrednio na komfort i bezpieczeństwo jazdy samochodem. Nie należy to do najprzyjemniejszych czynności z rana, bowiem chyba każdy wolałby napić się gorącej kawy niż odkopywać auto po obfitych, całonocnych opadach śniegu i przy minusowej temperaturze. Przepisy są jednak jednoznaczne.

Zgodnie z ustawą „prawo o ruchu drogowym” (art. 66 ust.1 pkt 1 i 5) pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Jeśli chodzi zaś o prowadzącego auto, musi on mieć odpowiednie pole widzenia, a także komfortowy dostęp do wszystkich urządzeń służących do kierowania, hamowania, sygnalizacji i świetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Wynika więc z tego, że jazda autem nieodśnieżonym albo odśnieżonym częściowo, jest po prostu niedozwolona.

Przed rozpoczęciem jazdy powinniśmy oczyścić ze śniegu światła, tablice rejestracyjne, szyby oraz lusterka. Bardzo jest ważne to, o czym wielu kierowców (mniej lub bardziej świadomie) zapomina, a mianowicie usunięcie śniegu z dachu. Nagłe hamowanie czy zmiana kierunku jazdy może doprowadzić do tego, że śnieg wyląduje na szybie samochodu jadącego za nami, co może zakończyć się nawet wypadkiem!

Potwierdzają to badania, które wykazują, że w zimie kolizji jest więcej a auta psują się częściej. Szczególnie ważne jest więc prawidłowe przygotowanie samochodu do podróży i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Odnośnie kar, policja nie ma prawa ukarać kierowcy punktami karnymi za nieodśnieżony samochód, jednak za nieczytelne tablice rejestracyjne – jak najbardziej. Grożą za to 3 punkty karne.

Jeśli jeździmy nieodśnieżonym autem, musimy jednak liczyć się z ryzykiem otrzymania mandatu karnego w wysokości od 20 do 500 zł. Policjant ma także prawo do zatrzymania auta i nakazania kierowcy usunięcie śniegu lub lodu. Odpowiedź na pytanie „Czy warto jest odśnieżać auto?” jest więc jednoznaczna. W dużym stopniu przyczynia się to do poprawy bezpieczeństwa naszego i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Co ciekawe, odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem jest niedozwolone i grozi to otrzymaniem mandatu karnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *