wtorek 03 października '23 wtorek 03 października '23

Nadmuchiwane pasy bezpieczeństwa od Forda

Powszechnie stosowane pasy bezpieczeństwa znacząco zmniejszyły liczbę ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Ford Motor Company postanowił je jednak udoskonalić, tworząc pasy bezpieczeństwa dla pasażerów siedzących z tyłu pojazdu. Co je wyróżnia?

Pasy te wprowadzone przez Forda po raz pierwszy w roku 2010, zaprojektowane zostały specjalnie z myślą o zmniejszeniu urazów głowy, szyi i klatki piersiowej u pasażerów siedzących na tylnych fotelach.

W momencie zderzenia pasy te natychmiastowo zwiększają swoją objętość, rozpraszając siły oddziaływające na pasażera w sposób pięć razy bardziej wydajny niż w przypadku tradycyjnych pasów bezpieczeństwa.

nadmuchiwane_pasy_fordaW tylne nadmuchiwane pasy bezpieczeństwa wyposażane będą wszystkie modele Forda Mondeo nowej generacji, które ujrzą światło dzienne na rynku europejskim pod koniec bieżącego roku. W Ameryce z rozwiązania tego korzystają już klienci kupujący samochody Ford Explorer, Flex i Fusion oraz pickup F-150 rocznik 2015 (wkrótce pojawi się w salonach sprzedaży), jak również Lincoln MKT i MKZ.

Zdaniem Forda, technologię nadmuchiwanych pasów bezpieczeństwa można z sukcesem wykorzystywać także w pojazdach wojskowych i samolotach oraz jako wyposażenie łodzi. Koncern otwarty jest na propozycję innych producentów samochodowych, z którymi gotowy jest podzielić się swoją wiedzą konstrukcyjną.

Źródło: moto.onet.pl

One thought on “Nadmuchiwane pasy bezpieczeństwa od Forda”

  1. Krystian pisze:

    Czapki z głów, bo to naprawdę świetny pomysł, aż dziwne, że nikt wcześniej na to nie wpadł… czego takiego właśnie brakowało, mam tylko nadzieję, że pasy będą działać tak jak sobie konstruktorzy forda założyli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *