czwartek 26 maja '22 czwartek 26 maja '22

Na co zwracać uwagę przy wyborze opon zimowych?

Wielkimi krokami zbliża się do nas zima, która dla każdego kierowcy jest oczywiście dodatkowym kosztem i utrapieniem. Powodem tym jest zakup lub wymiana opon z letnich na zimowe co niesie ze sobą dodatkowe koszty.

W przypadku gdy nie posiadamy opon na wymianę lub są one już bardzo zużyte, warto rozglądnąć się za nowym ogumieniem już dużo wcześniej, gdyż będziemy mogli dobrać najlepsze opony do naszego samochodu. Pytanie jednak brzmi, jakie opony będą odpowiednie dla nas i naszego pojazdu?

Trzeba sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:

– Jakiemu przebiegowi mają sprostać?
– W jakim terenie będą użytkowane?
– Jaki posiadamy typ samochodu i styl jazdy?

Czy kupić komplet czy może tylko dwie opony na koła napędowe?

Dodatkowo przy wyborze opon należy się kierować rozmiarem opon, ceną = klasa opony, rodzajem bieżnika i testami. Dzięki małym kroczkom, możemy zakupić opony z których będziemy bardzo zadowoleni i które posłużą nam przez długie lata.

Pokrótce postaram się nakreślić odpowiedzi na niektóre z zadanych pytań, by rozwiać choć niektóre wątpliwości osób, które są niedoświadczone w zakupach opon samochodowych.

Na samym początku, będziemy musieli zebrać kilka danych takich jak rozmiar opony w raz z indeksami prędkości i nośności. Rozmiar jednak powinien być ustalany na podstawie felgi której będziemy używać w zimie. Wielu kierowców decyduje się na użycie felg stalowych a nie aluminiowych, gdyż są tańsze a co za tym idzie w przypadku ich zniszczenia nie będzie nam ich tak szkoda. Dodatkowo felgi stalowe możemy zasłonić kołpakami które ukryją wszelkie nieestetyczne mankamenty. Należy także pamiętać o dobraniu indeksu prędkości i nośności zgodnie z zaleceniami producenta.

Następną bardzo ważną kwestią jest dobór opon do typu pojazdu jakim będziemy się poruszać. Progresywnie do klasy samochodów stosuje się też opony poszczególnych klas. W pojazdach małej pojemności silnika, najlepszym wyborem będą opony kierunkowy klasy ekonomicznej lub średniej, gdyż prędkości rozwijane samochodem oraz ich waga nie jest za duża. Do samochodów klasy średniej najlepszymi oponami będę te również klasy średniej, a do samochodów luksusowych, sportowych terenowych oraz SUV-ów, opony klasy medium i premium.

Kolejnym aspektem który poruszę, jest teren w jakim opona będzie użytkowana. Jeśli będziemy poruszać się tylko po mieście, z umiarkowaną prędkością po odśnieżonych drogach, najlepszym wyborem będą opony kierunkowe klasy średniej lub ekonomicznej.

Natomiast jeśli zamierzamy wybierać się w długie trasy naszym autem i jeździć z stosunkowo dużą prędkością, warto dołożyć trochę pieniędzy do opon wyższej klasy. Opony takie zapewnią nie tylko lepszy komfort jazdy i cichą pracę, ale również będą cechować się lepsza przyczepnością i krótszą droga hamowania. Najlepsze opony do tego zastosowania to opony asymetryczne klasy medium lub premium. W przypadku gdy samochód będzie użytkowany w terenach górskich, cechujących się dużym zaśnieżeniem i trudnym terenem, najlepszym wyborem będą opony z symetrycznym i bardzo agresywnym bieżnikiem.

Jeśli już wybraliśmy potencjalnego kandydata, pozostaje nam jeszcze rozwianie waszych wątpliwości co do ilości opon które musicie zakupić. Należy pamiętać by kupować jedynie komplet opon! Ewentualnie opon tego samego rodzaju na jednej osi, gdyż dwie różne opony będą inaczej reagować w określonych okolicznościach, co w konsekwencji powoduje większe zagrożenie na jezdni. Także używanie opon o różnej głębokości bieżnika może okazać się bardzo niebezpieczne i zgubne dla kierowcy i pasażerów samochodu.

Dlatego pamiętajmy o używaniu jedynie kompletu opon charakteryzujących się tą samą głębokością bieżnika i tym samym modelem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.