piątek 29 marca '24 piątek 29 marca '24

Mycie silnika cz.1

agnieszka dnia: 03.06.2013 W kategorii: Technika

Wiosenne porządki dopadły również nasz samochody. Poruszając się nim w piękną pogodę, dbamy by był on jak najlepiej postrzegany przez innych kierowców, przechodniów oraz nas samych. Jednak czyszczenie samochodu nie ogranicza się jedynie do karoserii i tapicerki. Wielu kierowców słyszało o „myciu silnika” jednak wystrzegają się tego jak ognia, z powodu złej famy tego zabiegu. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć tajniki prawidłowego mycia silnika oraz jego elementów.

Zmyciesilniczkae względu na umiejscowienie silnika, jest on bardzo podatny na zabrudzenia, jednak w gruncie rzeczy nie przeszkadza mu to w jego prawidłowej pracy.  Zatem po co myć silnik? Po pierwsze, ze względów estetycznych, a po drugie ze względu na łatwość w jego diagnostyce.

Może nie jesteśmy tego zbytnio świadomi, jednak zdajemy sobie z tych aspektów sprawę dopiero w momencie zakupu nowego, używanego samochodu. Wszyscy kupując samochód, kupujemy go oczami  nieustannie poszukując samochodu „ładnego, zadbanego, czystego itp.” Identycznie jest z silnikiem. Jeżeli jest on zachowany w dobrym i zadbanym stanie (czytaj. Czysty) to aż ciśnie nam się myśl o jego prawidłowym działaniu.  Handlarze samochodów maja tego świadomość, dlatego też czyszczą nie tylko silnik, a całą komorę silnikową.

Umyty silnika ma to do siebie, iż w miejscach wszelkiego rodzaju nieszczelności i uszkodzeń następuje jego ubrudzenie. Dlatego warto pamiętać o sprawdzeniu w miarę możliwości, silnika przed umyciem.

Czysty silnik to również plus dla osób które lubią samodzielnie przy nim majsterkować. Bo przecież nikt nie chciałby być ubrudzonym „po pachy” w smarze zmieszanym z błotem. Dodatkowo pozwoli nam to ułatwić odnalezienie wszelkiego rodzaju uszkodzeń czy śrub mocujących, których normalnie nie widać spod warstwy brudu.  Wbrew pozorom jest on szkodliwy dla układu silnikowego, gdyż po kilku, a nawet kilkunastu latach eksploatacji osiada się on wraz z warstwą soli i płynów technicznych powodując korozję.

Niektóre prace naprawcze ze względów technicznych muszą być wykonywane w czystym otoczeniu. Należy do nich między innymi regulacja luzów zaworów silnika. Dlatego też jeśli lubimy dbać o auto i jego wygląd, to warto zastanowić się, czy nie umyć naszego silnika. W drugiej części artykułu opiszemy szczegółowo cały proces, udzielając przy tym wielu niezbędnych wskazówek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *