sobota 04 lutego '23 sobota 04 lutego '23

Kryzys na rynku samochodowym we Włoszech

iParts.pl dnia: 03.04.2012 W kategorii: Motonews'y

Sytuacja na włoskim rynku samochodowym stale się pogarsza. W marcu 2012 roku sprzedano o prawie 1/4 mniej nowych aut niż w analogicznym miesiącu w roku poprzednim. Tego typu sprzedaż występowała we Włoszech… 30 lat temu!

Dane dostarczone przez włoski urząd statystyczny wynika, że marzec był czwartym z kolei miesiącem, w którym sprzedaż spadała o dwucyfrowe wartości procentowe. Tym samym, biorąc pod uwagę liczbę transakcji, sytuacja wróciła do poziomu z 1980 roku. W marcu sprzedano bowiem 138 tysięcy aut, podczas gdy w tym samym miesiącu przed rokiem – 188 tysięcy.

Trochę inna sytuacja miejsce ma na rynku wtórnym, który obecnie stanowi prawie 74% wszystkich operacji w zakresie kupna i sprzedaży samochodów. W samym tylko lutym 391 tysięcy aut zmieniło swoich właścicieli, ale to wciąż o 8% mniej niż w marcu ubiegłego roku.

Dużą wagę w aspekcie tychże danych przykłada się do złych wyników Fiata. Turyńska Firma sprzedała o 35 % mniej aut niż rok temu. Co przekłada się na taki stan rzeczy? Wielu specjalistów wskazuje na wielodniowe strajki transportowców, które sparaliżowały pracę krajowych fabryk koncernu z powodu braku części, a także salonów, bo nie dowożono do nich aut.

To, co ma jednak bardzo duży wpływ, to przede wszystkim ogólna recesja i galopujące ceny paliwa. Eksperci są zdania, że przez wysokie ceny benzyny i oleju napędowego ruch drogowy we Włoszech obniżył się niemal o 10 %.

I sytuację tę idealnie skomentował włoski dziennik „La Repubblica”, na łamach którego napisano, że dzisiaj kupuje samochód tylko ten, kto ma siłę go pchać.

One thought on “Kryzys na rynku samochodowym we Włoszech”

  1. mw pisze:

    niezle!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *