niedziela 19 maja '24 niedziela 19 maja '24

Koniec z pełnym odliczeniem VAT na części samochodowe

Polski rząd złożył wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie możliwości wprowadzenia zmian w odliczeniach podatku VAT od samochodów, ich kosztów eksploatacyjnych oraz części samochodowych. Kierowcy mogą na zmianach zyskać, ale również niestety i sporo stracić.

Wiele wskazuje na to, że w pierwszej połowie 2014 roku wejdą w życie zmiany w zakresie odliczeń podatku VAT. Projekt ustawy złożony przez polski rząd został już wstępnie zaakceptowany przez Komisję Europejską, która wydała projekt decyzji w tej sprawie. Na ostateczną jej wersję będziemy musieli pewnie chwilę poczekać, ale do zmian prędzej czy później dojdzie Czego będą dotyczyć?

Zmianom ulegnie prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu samochodu osobowego, paliwa do samochodu osobowego, części i materiałów eksploatacyjnych do samochodu osobowego, samochodu ciężarowego i specjalistycznego oraz od zakupu paliwa do samochodu ciężarowego lub specjalistycznego wraz z wydatkami powiązanymi z eksploatacją tych pojazdów. Brzmi skomplikowanie? Zajmijmy się każdym przypadkiem z osobna.

Prawo do odliczenia podatku VAT od części samochodowych i innych kosztów eksploatacji samochodu osobowego.

Cały czas mamy prawo do pełnego odliczenia podatku VAT w wysokości 100% za zakup auto części oraz materiałów eksploatacyjnych, które wynikają z eksploatacji samochodu. Jednak w najbliższej przyszłości, wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy dotyczącej praw do odliczeń podatku VAT będziemy mieli prawo do odliczenia zaledwie 50% VAT-u w przypadku eksploatacji samochodu osobowego wykorzystywanego do celów prywatnych. Stawka 100% pozostaje niezmieniona w przypadku aut, które wykorzystywane są wyłącznie do celów gospodarczych.

samochód-z-kratkąPrawo do odliczenia podatku VAT od zakupu samochodu osobowego.

Przypomnijmy, że obecnie mamy prawo do odliczenia 60% podatku VAT, jednak uzyskana kwota nie może przekraczać 6 tys. zł. Wraz ze zmianą przepisów kierowcy wykorzystujący samochody osobowe do celów prywatnych będą mogli odliczyć 50% podatku VAT, bez żadnego górnego progu kwotowego. Natomiast jeśli chodzi o osoby wykorzystujące samochody osobowe wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczych to oni będą mieli prawo do pełnego odliczenia podatku w wysokości 100%.

Prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa do samochodu osobowego.

Przypomnijmy, że w chwili obecnej nie mamy możliwości  odliczenia kwoty podatku VAT od zakupu paliwa dla auta osobowego. Jednak niedługo przepisy te mogą się zmienić. Według nowych przepisów kierowcy wykorzystujący samochód osobowy do celów prywatnych będą mieli prawo do odliczenia 50% stawki podatku VAT. Z kolei w przypadku auta, które wykorzystywane jest tylko do celów gospodarczych stawka ta wzrośnie dwukrotnie, co oznacza, że będzie można odliczyć pełne 100%.

Prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu samochodu ciężarowego lub specjalistycznego.

Obecnie możemy odliczyć pełną wartość, a zatem 100% stawki podatku VAT w przypadku zakupu samochodu ciężarowego lub specjalistycznego. Wraz ze zmianą przepisów wartości te pozostaną niezmienione dla samochodów ciężarowych oraz specjalistycznych, które wykorzystywane są dla celów gospodarczych. Natomiast w przypadku tych samych aut służących do celów prywatnych to będziemy mogli odliczyć wyłącznie połowę stawki podatku, czyli 50% VAT.

Prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa dla samochodu ciężarowego lub specjalistycznego oraz pozostałych kosztów powiązanych z eksploatacją.

Aktualnie możemy odliczyć pełną stawkę podatku VAT w przypadku zakupu paliwa do pojazdu ciężarowego lub specjalistycznego, jednak przepis ten niebawem ulegnie zmianie. W przypadku samochodów, które oprócz celów firmowych będą wykorzystywane także do celów prywatnych stawka podatku VAT możliwa do odliczenia spadnie z wartości 100% do 50%. Natomiast jeżeli nasze auto dalej będzie służyło wyłącznie do celów gospodarczych to nadal będziemy mieli prawo do pełnych odliczeń.

Zmiany na lepsze?

Niekoniecznie. Z jednej strony nowe przepisy wydają się być o wiele bardziej przejrzyste – w przypadku aut wykorzystywanych do celów prywatnych będziemy mogli odliczyć 50% podatku VAT, zaś dla aut firmowych stawka ta wzrośnie do 100%. Z drugiej strony obecnie możemy odliczać pełną wartość podatku VAT w przypadku zakupu części i materiałów eksploatacyjnych do aut prywatnych oraz zakupu samochodu ciężarowego lub specjalistycznego wykorzystywanych na własny użytek wraz z kosztami ich eksploatacji, a wraz z wejściem nowelizacji wartości te spadną do 50%. Przepisy wejdą w życie prawdopodobnie jeszcze w pierwszej połowie 2014 roku.

2 thoughts on “Koniec z pełnym odliczeniem VAT na części samochodowe”

 1. LUSTERKA PILA pisze:

  Nowy przepis o odliczaniu 50% VAT od paliwa samochodów firmowych używanych też prywatnie jest sprawiedliwy, chociaż fajnie by było 100%, ale wszystkiego nie można mieć. Szkoda spadku na 50% zakupu części, ale to okaże się w praktyce.
  Z niecierpliwością czekam kiedy wprowadzą ten przepis!

  Pozdrawiam
  LUSTERKA PILA

  https://www.facebook.com/lusterkapila?ref=hl

 2. Dagmara pisze:

  Należy pamiętać , że aby odzyskać pełne odliczenie VAT od samochodu służbowego , należy prowadzić pełna dokumentację jego przebiegu. Przydatny w tym może być program Rinlo.
  Jest to darmowy program , który rozliczy każdą delegację, wyliczy diety , a do tego pomoże prowadzić ewidencję pojazdów.
  Zapraszamy na stronę http://www.rinelo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *