czwartek 26 maja '22 czwartek 26 maja '22

Jak zniwelować nieprzyjemny zapach w samochodzie?

Nie jeden kierowca samochodowy boryka się z problemem przykrego zapachu w swoim samochodzie. Zapewne najgorsze jest we wszystkim to że nie wiemy do końca, skąd dokładnie wydobywa się ten niemiły zapach. Przyczyn może być kilka a do najczęstszych można zaliczyć pleść, stęchlizna, pozostałości po jedzeniu, wymiociny, woń zwierząt czy papierosów pozostająca w tapicerce po poprzednim właścicielu i pasażerach.

Pokrótce postaram się przedstawić kilka sztuczek jak się ich skutecznie pozbyć. Najczęstszym przypadkiem niemiłych zapachów jest woń po osobach palących papierosy we wnętrzu samochodu. Dym nawet z kilku wypalonych papierosów może zgromadzić się w tapicerce samochodu, skąd trudno go później usunąć domowymi sposobami. Najgorszym sposobem jest stosowanie dezodorantów czy odświeżaczy powietrza, które wyrządzają więcej szkód, niż dają nam jakikolwiek pozytywny efekt.Dezodoranty czy odświeżacze po zmieszaniu z przykrym zapachem tworzą jeszcze gorszą kombinacje.

W tym przypadku jesteśmy zmuszeni zakupić specjalny neutralizator zapachów, który skutecznie eliminuję zapach papierosów. Jego cena waha się w granicach od około 10 do 50 zł. Przed jego użyciem należy dokładnie umyć całe wnętrze samochodu, a w szczególności jego górne części, tam gdzie dym najbardziej osiadał. Niestety neutralizator ten ma swój wielki minus. Nie można go niestety stosować na skore i zamsz, gdyż możemy go poważnie uszkodzić.

Jedną z najskuteczniejszych metod neutralizacji zapachów w samochodzie jest ozonowanie. Stosowane są one najczęściej do czyszczenia bakterii, pleśni, grzybów i dymu z papierosów. Metoda ta polega na pochłanianiu przez cząsteczki ozonu cząsteczek. Kolejnym sposobem są ultradźwięki. Specjalistyczne urządzenie pozostawione we wnętrzu samochodu, wysyła w powietrze specjalną mgiełkę, która dociera praktycznie w każdy zakamarek samochodu, niszcząc przy tym przykry zapach. Metoda ta jest bardzo skuteczna, lecz jej popularność w naszym kraju stoi na minimalnym poziomie.

Wszystkie te metody są stosowane w przypadku niewidzialnego wroga w naszym samochodzie, a co zrobić z zabrudzeniami, z których może wydobywać się nieprzyjemny zapach?Istnieje kilka rozwiązań, a pierwszym jest wysypanie na mokrą powierzchnię kociego żwirku, który jest przystosowany do pochłaniania wilgoci oraz brzydkich zapachów i zatrzymywania ich w sobie. Jednak żwirek nie wchłonie całości i jedynym rozwiązanie będzie użycie specjalnego odkurzacza do prania tapicerki, który wyciąga z włókien pozostałości płynów.

Należy pamiętać, że po praniu tapicerki należy zostawić otwarte wszystkie drzwi w samochodzie, włącznie z tylna klapą bagażnika, gdyż uchroni nas to od pleśni, która może być kolejnym problemem nieprzyjemnych zapachów w samochodzie, którego usunięcie jest najtrudniejsze, gdyż najczęściej wiąże się z wymianą spleśniałego elementu.

2 thoughts on “Jak zniwelować nieprzyjemny zapach w samochodzie?”

 1. Natasza pisze:

  A gdzie można zakupić taki urządzenie do usuwania zapachow ultradźwiękami? szukam już jakiś czas i nigdzie nie mogę znaleźć, będę wdzięczna za info na maila

 2. patryk pisze:

  Taką myjkę ultradźwiękową można zakupić np. tutaj:
  -http://www.sklep.agloprima.com.pl/pl/p/PURE-ZONE-URZADZENIE-DO-ODGRZYBIANIA-KLIMATYZACJI-SAMOCHODOWEJ/677
  -http://sklep.elwiko.home.pl/pl/p/MIST-ultradzwiekowy-odgrzybiacz-klimatyzacji/1020
  -http://www.sklep.agloprima.com.pl/pl/p/WYNNS-AIRCOMATIC-III-NOWOSC/405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.