sobota 15 czerwca '24 sobota 15 czerwca '24

Istota oleju silnikowego

Silnik samochodowy to wbrew pozorom bardzo delikatna konstrukcja. Pozory te wzbudzać fakt iż generuje on bardzo dużo mocy, dzięki której nasze autko pędzi do przodu z bardzo dużą prędkością, lub pokonuje wysokie wzniesienia bez większych problemów. Do jego prawidłowego działania potrzebny jest jednak bardzo dobrej jakości olej silnikowy, oraz zachowanie jego dobrego poziomu w zbiorniku.

olejekOlej silnikowy jest cieczą której zadaniem jest smarowanie wszystkich elementów ruchomych silnika samochodu. Zapewnia on sprawne poruszanie się tych części oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa przedwczesnego zużycia się ich. Kolejną istotną funkcją oleju jest jego bardzo dobra absorpcja ciepła, która pozwala schłodzić silnik. Olej silnikowy pozwala także przyspieszyć rozruch silnika w skrajnie niskich i wysokich temperaturach, oraz zapewnia czystość na powierzchniach smarowanych, usuwając szlam, laki i nagary.

By sprostać tym wszystkim zadaniom, olej musi być bardzo dobrej jakości, oraz na odpowiednim poziomie, tzn jego ilość w misce olejowej nie powinna być poniżej ani powyżej wyznaczonej wartości. Poziom oleju można sprawdzić na tak zwanym bagnecie. Jest on oznaczony za pomocą wartości MAX i MIN. By go odnaleźć warto zaznajomić się z instrukcją obsługi dołączonej przez producenta.

Olej powinien znajdować się pomiędzy wartościami MAX I MINI. Najgorszym przypadkiem jest ten w którym poziom oleju znajduje się poniżej oznaczenia MIN. Każdy silnik zgodnie z normami pobiera nawet do 1l na 1000km oleju silnikowego. Jeżeli nie zostanie dostarczona jego odpowiednia dawka, może grozić mu nawet zatarcie. Dlatego też jeśli dostrzeżemy jego brak, powinniśmy jak najszybciej uzupełnić jego poziom do wartości 2/3 między znakami MIN i MAX. Uzupełnianie oleju powinno przebiegać powoli, co jakiś czas kontrolując poziom na „bagnecie”.

W przypadku gdy poziom oleju na „bagnecie” wskazuje powyżej wartości MAX, również powinniśmy zaniepokoić się o „zdrowie” silnika w naszym samochodzie. Zbyt wysoki poziom oleju w momencie rozgrzania silnika może doprowadzić do zwiększenia się jego objętość na skutek rozszerzalności, doprowadzając do zniszczenia uszczelki i jego wycieków. Nadmiar oleju może również spowodować przedostanie się go do katalizatora, powodując jego częściową dezaktywację.

W przypadku gdy byliśmy pewni, że zalaliśmy olej do odpowiedniego poziomu, a jego objętość nadal wzrasta, może to być oznaką przedostania się paliwa do miski olejowej. Olej rozcieńczony paliwem może doprowadzić do zatarcia silnika. Innym przypadkiem, w którym olej wzrasta do poziomu powyżej wartości MAX, jest stosowanie paliw niskiej jakości. Konsekwencją tego jest zgęstnienie się oleju w misce, które doprowadzi do uszkodzenia silnika wskutek złego smarowania jego elementów.

Mamy nadzieję, że po tym artykule znaczenie prawidłowej wartości oleju oraz konsekwencje braku zachowania tych norm, będą przestrogą dla wszystkich kierowców. Regularna kontrola jego poziomu jego systematyczna wymiana wraz z filtrami to klucz do prawidłowego działania samochodu przez długie lata.

One thought on “Istota oleju silnikowego”

  1. Penrite pisze:

    Należy tez pamiętać o regularnej wymianie oleju i dopsowaniu odpowiedniego oleju do silnika nie tylko jeśli chodzi o gęstość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *