niedziela 09 sierpnia '20 niedziela 09 sierpnia '20

Innowacyjne rozwiązania w osłonach przeciwsłonecznych od inżynierów Boscha

iParts.pl dnia: 24.03.2020 W kategorii: Donosy z aftermarketu

Bosch wprowadził na rynek rozwiązanie, które zrewolucjonizuje i odmieni znane od 95 lat klasyczne samochodowe osłony przeciwsłoneczne. Technologia wykorzystuje inteligentne algorytmy do intuicyjnego blokowania blasku słońca.

Oślepieni przez słońce

Zgodnie z danymi, które co roku ogłasza amerykańska National Highway Traffic Safety Administration, przyczyną tysięcy wypadków samochodowych jest oślepienie kierowcy przez promienie słoneczne. Ponadto inne badania pokazują, że ryzyko wypadku samochodowego jest o 16% wyższe przy jasnym świetle słonecznym niż przy normalnej pogodzie. Tradycyjna samochodowa osłona przeciwsłoneczna nie jest przystosowana do odpowiedniego rozwiązania tego problemu. W najlepszym razie blokuje dostęp części promieni słonecznych, ale jednocześnie redukuje widoczność.

Bosch wziął pod lupę osłony przeciwsłoneczne czyli jeden z najczęściej pomijanych elementów wnętrza samochodu. Zrobił jednocześnie kreatywny użytek z technologii ciekłokrystalicznej, która została przystosowana do blokowania określonego źródła światła. Celem jest podniesienie bezpieczeństwa jazdy i komfortu kierowców.

Virtual Visor – rozwiązanie od Boscha

Virtual Visor to rewolucyjne rozwiązanie, które całkowicie zastępuje tradycyjną osłonę przeciwsłoneczną pojazdu. Jest to przezroczysty wyświetlacz LCD wyposażony w intuicyjną kamerę. Technologia Boscha wykorzystuje inteligentne algorytmy do intuicyjnego blokowania blasku słońca, ale nie widoku drogi przed kierowcą.

Virtual Visor został do tej pory uhonorowany nagrodą Najlepsza Innowacja w kategorii Rozrywka i Bezpieczeństwo w Pojeździe w ramach targów Consumer Electronics Show 2020. Otrzymał w swojej kategorii najwyższe noty od jury, w którego skład wchodzili projektanci, inżynierowie i przedstawiciele mediów branżowych.

Jak działa Virtual Visor?

Virtual Visor łączy panel LCD z kierowcą, aby śledzić rzucany przez słońce cień na jego twarzy. System wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI), aby zlokalizować kierowcę na obrazie pochodzącym z monitorującej go kamery. Dzięki AI może również określić punkty orientacyjne na twarzy – oczy, nos i usta – i identyfikować pojawiające się w tym miejscach cienie. Algorytm analizuje widok z perspektywy kierowcy, zaciemniając tylko tę część wyświetlacza, przez którą światło pada na jego oczy. Reszta wyświetlacza pozostaje przezroczysta, zatem pole widzenia kierowcy jest duże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *