niedziela 03 lipca '22 niedziela 03 lipca '22

Innowacyjne rozwiązania w osłonach przeciwsłonecznych od inżynierów Boscha

iParts.pl dnia: 24.03.2020 W kategorii: Donosy z aftermarketu

Bosch wprowadził na rynek rozwiązanie, które zrewolucjonizuje i odmieni znane od 95 lat klasyczne samochodowe osłony przeciwsłoneczne. Technologia wykorzystuje inteligentne algorytmy do intuicyjnego blokowania blasku słońca.

Oślepieni przez słońce

Zgodnie z danymi, które co roku ogłasza amerykańska National Highway Traffic Safety Administration, przyczyną tysięcy wypadków samochodowych jest oślepienie kierowcy przez promienie słoneczne. Ponadto inne badania pokazują, że ryzyko wypadku samochodowego jest o 16% wyższe przy jasnym świetle słonecznym niż przy normalnej pogodzie. Tradycyjna samochodowa osłona przeciwsłoneczna nie jest przystosowana do odpowiedniego rozwiązania tego problemu. W najlepszym razie blokuje dostęp części promieni słonecznych, ale jednocześnie redukuje widoczność.

Bosch wziął pod lupę osłony przeciwsłoneczne czyli jeden z najczęściej pomijanych elementów wnętrza samochodu. Zrobił jednocześnie kreatywny użytek z technologii ciekłokrystalicznej, która została przystosowana do blokowania określonego źródła światła. Celem jest podniesienie bezpieczeństwa jazdy i komfortu kierowców.

Virtual Visor – rozwiązanie od Boscha

Virtual Visor to rewolucyjne rozwiązanie, które całkowicie zastępuje tradycyjną osłonę przeciwsłoneczną pojazdu. Jest to przezroczysty wyświetlacz LCD wyposażony w intuicyjną kamerę. Technologia Boscha wykorzystuje inteligentne algorytmy do intuicyjnego blokowania blasku słońca, ale nie widoku drogi przed kierowcą.

Virtual Visor został do tej pory uhonorowany nagrodą Najlepsza Innowacja w kategorii Rozrywka i Bezpieczeństwo w Pojeździe w ramach targów Consumer Electronics Show 2020. Otrzymał w swojej kategorii najwyższe noty od jury, w którego skład wchodzili projektanci, inżynierowie i przedstawiciele mediów branżowych.

Jak działa Virtual Visor?

Virtual Visor łączy panel LCD z kierowcą, aby śledzić rzucany przez słońce cień na jego twarzy. System wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI), aby zlokalizować kierowcę na obrazie pochodzącym z monitorującej go kamery. Dzięki AI może również określić punkty orientacyjne na twarzy – oczy, nos i usta – i identyfikować pojawiające się w tym miejscach cienie. Algorytm analizuje widok z perspektywy kierowcy, zaciemniając tylko tę część wyświetlacza, przez którą światło pada na jego oczy. Reszta wyświetlacza pozostaje przezroczysta, zatem pole widzenia kierowcy jest duże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.