niedziela 03 lipca '22 niedziela 03 lipca '22

Hengst i BASF opracowali filtr oleju wielokrotnego użytku

iParts.pl dnia: 27.03.2020 W kategorii: Donosy z aftermarketu

Innowacja dotyczy filtra oleju typu spin-on. Wykonano go z tworzywa konstrukcyjnego Ultramid Structure LFX. Filtr otrzymał Niemiecką Nagrodę za Innowację. To pierwszy tego typu plastikowy filtr na świecie.

Zrównoważona alternatywa

Filtr oleju wielokrotnego użytku o nazwie Blue.on jest zrównoważoną alternatywą dla tradycyjnych modułów spin-on wykonanych z metalu, ponieważ nie trzeba go wymieniać podczas wymiany filtra. Jest wykonany z Ultramid Structure LFX, wysokowydajnego tworzywa sztucznego wzmocnionego długim włóknem szklanym, które opracowano z udziałem firmy BASF. Jego specyficzne właściwości sprawiają, że może być używany jako substytut metalu.

Blue.on rozwiązuje kluczowy dla branży motoryzacyjnej problem w zakresie wymiany filtrów oleju. Każdego roku wymienianych i utylizowanych jest około 2 miliardów filtrów oleju. Podczas wymiany oleju wymieniana jest cała jednostka filtrująca, a pozostały olej jest usuwany jako odpad niebezpieczny. Ponadto generowana jest duża ilość innych dodatkowych odpadów. Blue.on pozwoli skorzystać w tym obszarze z bardziej zrównoważonych rozwiązań.

Jak zbudowany jest Blue.on?

Nowy moduł Blue.on już jest wdrażany przez wiodących producentów samochodowych. Składa się z trzech elementów: obudowy filtra, elementu łączącego z silnikiem i elementu filtrującego. Podczas wymiany oleju wymieniany jest tylko filtr, podczas gdy moduł, całkowicie wykonany z tworzywa sztucznego, może być używany przez cały okres eksploatacji silnika. Pod koniec cyklu życia samochodu wszystkie elementy można prawie całkowicie poddać recyklingowi. Dodatkową zaletą tego materiału jest zmniejszenie masy modułu o 23% w porównaniu z jego metalowym odpowiednikiem.

Innowacyjny materiał

Wprowadzenie zrównoważonego rozwiązania do produkcji części poddanej tak dużym obciążeniom stało się możliwe dzięki materiałowi o nazwie Ultramid Structure A3WG12 LFX.

Składa się on z długich poliamidów wzmocnionych włóknem szklanym i ma wyjątkowe cechy. Oprócz znakomitych właściwości mechanicznych w wysokich temperaturach, materiał wykazuje niską tendencję do odkształcania się, a także zmniejszoną kurczliwość.

Te właściwości materiału umożliwiły wdrożenie innowacyjnej koncepcji filtra spin-on. Dzięki  długim włóknom szklanym, a także zmianie ich orientacji, powstała stabilna względem wymiarów i kształtu część. Podczas procesu formowania wtryskowego, włókna szklane tworzą trójwymiarową sieć, co w rezultacie zapewnia powstanie powierzchni o bardzo dobrej i wysokiej jakości.

Innowacyjne filtry spin-on autorstwa Hengst i BASF są już w seryjnej produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.