sobota 15 czerwca '24 sobota 15 czerwca '24

Co to jest numer VIN?

VIN (Vehicle Identification Nimber) to angielski skrót który w polskim tłumaczeniu oznacza numer identyfikacyjny pojazdu mechanicznego.  Co ważne, każdy samochód zarejestrowany po raz pierwszy przed dniem 1.01.1995 posiada swój indywidualny numer identyfikacyjny, za pomocą którego jest rozpoznawany. Istniejąca norma ISO 3779 – 1983, określa budowę oraz treść numeru identyfikacyjnego, dzięki czemu może powstać jednolity dla całego świata system numerów identyfikacyjnych pojazdów samochodowych.

vinnum2

Rozkodowanie VIN

Zgodnie ze standardem VIN wprowadzonym w Europie, numer identyfikacyjny pojazdu zawsze będzie składać się  z trzech części zawierających 17 znaków, stanowiących kombinację cyfr i i liter.

WMI – Pierwszą z części jest światowy symbol producenta WMI, który stanowi kod przyporządkowany producentowi w celu jego identyfikacji. Na kod przypada 3 znaki (litry i cyfry), które nadawane są przez odpowiedni urząd kraju w którym znajduje się dana siedziba producenta. Numer ten nadawany jest w porozumieniu z międzynarodową organizacją do spraw normalizacji ISO i zawiera rejon geograficzny, kraj i producenta.

VDS – Drugą częścią jest numer VDS, czyli tak zwany opis modelu na który składa się konstrukcja samochodu, rodzaj nadwozia i silnika oraz układ przeniesienia napędu. Zbudowany jest on z sześciu znaków (cyfr i liter), jednak ostatnie cztery z nich zawsze muszą być cyframi. W tym przypadku kolejność oraz rodzaj znaków ustalana jest przez producenta.

VIS – Ostatnią częścią numeru VIN jest VIS. Jest to numer seryjny samochodu, na który przypada osiem ostatnich znaków. Jeśli w zamiarze producenta jest uwzględnione podanie roku lub zakładu produkcji, to musi się on znajdować na pierwszej (rok produkcji),  lub na drugiej (zakład produkcji) pozycji numeru VIS. Podawany rok jest rokiem kalendarzowym, w którym wyprodukowano pojazd, lub modelowym zgodnie z przyjętą normą producenta.

Rodzaje oraz znaczenie symboli

Numer VIN jest konstrukcją alfanumeryczną, z wyjątkiem czterech ostatnich znaków. Wedle normy dopuszcza się używanie niżej wymienionych, cyfr arabskich ki dużych liter łacińskich:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 A B C D E F G H J K L M N P R S T U V W X Y Z.

vintablica

Norma ISO dopuszcza również na zamieszczanie znaków oddzielających części VIN, WIM i VIS, w celu lepszej identyfikacji. Znaki te jednak nie mogą być znakami, które można pomylić ze znakami wyżej wymienionymi. Co ważne znaki te nie mogą być umieszczane w dokumentach,  a należy je podawać jednym ciągiem w jednej linijce.

VIN zamieszczony w lub na pojeździe, powinien być przedstawiony w jednym lub dwóch wierszach bez pustym miejsc i ciągłości trzech w/w członów.

Jak sprawdzić VIN?

Numer VIN (nadwozia) sprawdzanego pojazdu można odnaleźć w dowodzie rejestracyjnym w polu oznaczonym literą E. Jeżeli chodzi o Fizyczny numer nadwozia, to najłatwiej można go znaleźć na tabliczce znamionowej pojazdu. Ta umieszczona jest zwykle na wewnętrznej stronie przedniej maski, nieopodal drzwi oraz na stopniach w pierwszych drzwiach wejściowych.

gdzie-sprawdzic-vin

One thought on “Co to jest numer VIN?”

  1. miłosz12 pisze:

    Ciekawiło mnie co znaczy ten numer, a nie mogłem nigdzie tego znaleźć. Widzę, że dużo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć po rozszyfrowaniu tego numeru. Właściwie to zawiera wszystkie podstawowe informacje o aucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *