wtorek 05 marca '24 wtorek 05 marca '24

Amortyzatory a system ESC

ESC, a więc Electronic Stability Control, to coraz bardziej popularny system wykorzystywany w samochodach. Jego głównym zadaniem jest powstrzymywanie obracania się, ściągania i dachowania samochodu w sytuacjach kryzysowych.

ESC wykorzystuje czujniki umieszczone w aucie, a te przekazują sygnały o sytuacji na drodze. Jeśli komputer stwierdzi utratę panowania nad autem, przekazuje impuls do systemu sterowania, który redukuje obroty jednostki i uruchamia hamulce tak, aby kontrola nad autem została przywrócona.

Electronic Stability Control to system walnie przyczyniający się do poprawy bezpieczeństwa na drodze. Odnotowano, że w samochodach z system ESC zagrożenie wypadkiem śmiertelnym na skutek utraty kontroli spada o 50%, natomiast niebezpieczeństwo dachowania zmiejsza się aż o 80%. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi związanych z motoryzacją nazywa ESC rewolucyjnym i niezwykle potrzebnym wynalazkiem.

Nowy projekt Unii Europejskiej zakłada etapowe wdrożenie obligatoryjnego montażu systemu ESC od 2012 roku, by docelowo w 2014 każdy samochód zjeżdżający z taśmy produkcyjnej posiadał ten system. Aby jednak system był skuteczny, należy wiedzieć o kilku rzeczach.

Po pierwsze, skuteczność ESC zależy od przyczepności opon i stanu układu zawieszenia. Gdy opony nie trzymają się drogi, system jest bezużyteczny. Bardzo istotne jest więc dbanie o ogumienie i układ zawieszenia w naszym samochodzie.

Działa to w dwie strony – części kupowane do tego typu auta muszą być odpowiednio dobrane, w przeciwnym razie działanie takiego systemu zostanie zaburzone. Bardzo ważne są amortyzatory i sprężyny, które niejako odpowiadają za przyczepność kół do nawierzchni. Korzystanie z używanych amortyzatorów lub chińskich podróbek może okazać się brzemienne w skutkach.

Okres eksploatacji amortyzatorów najczęściej określa się na około 80 tys. km. Zalecana jest wymiana na amortyzatory o jakości oryginalnej, bowiem tylko takie produkty mają szansę osiągać odpowiednią skuteczność działania, i co za tym idzie – uchronić inne elementy współpracujące przed przedwczesnym zużyciem. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na kupno towaru w ASO – w dzisiejszych czasach wiele sklepów motoryzacyjnych oferuje produkty wysokiej jakości, takie jak np. amortyzatory Kayaby. Są one tak zaprojektowane, aby przywracać oryginalnie zaprojektowane, pierwotne specyfikacje fabryczne systemu ESC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *