środa 24 kwietnia '24 środa 24 kwietnia '24

Jak zadbać o opony swojego samochodu?

Opony samochodowe to swego rodzaju obuwie, o które trzeba dbać i szanować. Lecz ich rola jest znacznie bardziej istotna, niżeli w przypadku obuwia człowieka, gdyż oprócz przyczepności, opony samochodowe pełnią bardzo ważną role jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na jezdni.

By opony samochodowe mogły długo posłużyć w naszym samochodzie, zadbajmy o to, by miały one odpowiednie ciśnienie. To ile powietrza powinno znajdować się w oponach przedniej i tylej osi, zależne jest od rodzaju opon i wagi samego samochodu. Idealne parametry opon jeżeli chodzi o ciśnienie, to przedział 2,1-2,2 bara. Obecnie w samochodach stosuje się czujniki ciśnienia opon, dzięki którym możemy kontrolować ich ciśnienie. Jeżeli jednak nie mamy takiego udogodnienia, zapomnimy o jego sprawdzeniu, a ciśnienie w oponach będzie odbiegać od normy o 20%, to przebieg takiej opony może drastycznie spaść nawet o 30%. Nie chodzi tu tylko o za małą ilość powietrza w oponach, gdyż zbyt duże ciśnienie też źle wpływa na ich eksploatacje. Za duże ciśnienie powoduje ścieranie się środkowej części opony, pozostawiając boczny bieżnik w prawie nienaruszonym stanie. Natomiast za małe ciśnienie jest odwrotnością tego procesu i powoduje ścieranie się boków opon,y przy zachowaniu dużego bieżnika na czole opony.

Identyczna sytuacja jeżeli chodzi o zużywalność opon, występuje w momencie przeciążenia samochodu, które najczęściej występuje w samochodach dostawczych, busach ale i również w pojazdach osobowych. Zużycie wzrasta w tym samym stopniu co w w momencie złej wartości ciśnienia w oponach. Nieprawidłowa zbieżność kół jest kolejną przyczyną szybszego zużywania się opony, które muszą być ustawione odpowiednim kątem do drogi. Zbieżności jest również zależny od typu i wagi samochodu.

Kolejnym aspektem, który ma wpływ na szybsze zużycie ogumienia samochodu to złe wyważenie koła. Podczas jazdy wpada ono w wibracje, powodując szybsze zużycie nie tylko bieżnika, lecz również układu zawieszenia. Warto zaznaczyć że w momencie drgania, opony ciągle odrywają się od podłoża, powodując zmniejszenie się przyczepności samochodu. Jest to bardzo niebezpieczne dla kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu, gdyż samochód taki szybko wpada w poślizg. Dlatego pamiętajmy o okresowym wyważeniu swoich kół. Powinno one się odbyć co 15 tys. km.

Ostatnią i pewnie najczęstszą przyczyną szybszego zużywania opon jest ich „katowanie”. Chodzi mi tu konkretnie styl samego kierowcy, który często zrywnie startuje lub ostro pokonuje zakręty, paląc przy tym gumę opony. Zużycie w takim przypadku jest bardzo szybkie i nieodwracalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *