czwartek 28 marca '24 czwartek 28 marca '24

10 przykazań oszczędnej jazdy

Specjalnie dla wszystkich zwolenników ecodrivingu przedstawiamy 10 przykazań oszczędnej jazdy, czyli kilka porad jak jeździć aby spalać jak najmniejszą ilość paliwa.

1) Start silnika

Jeśli posiadasz w miarę współczesny samochód (ma system wtryskowy), nie musisz naciskać pedału gazu, gdyż paliwo automatycznie jest już podawane. Jak już ruszysz samochodem pierwsze paręnaście kilometrów jedź spokojnie, pozwól się nagrzać silnikowi.

2) Wyłączaj silnik podczas postojów

W nowych samochodach wyłączenie silnika już na 10 sekund przynosi wymierne korzyści, wg badań starsze samochody opłaca si wyłączać po 20 sekundach.

3) Hamuj silnikiem

Podczas hamowania silnikiem spalanie wynosi 0 l, więc opłaca się dojeżdżać do skrzyżowania hamując silnikiem (wciskasz sprzęgło i zbijasz bieg, puszczony gaz). Uwaga! Taki typ hamowania ma wpłya na szybsze zużywania się części silnika. Jeśli masz tylko czas na wymianę i tanie części do samochodu, tą metodę opłaca się stosować.

4) Zmiana biegów.

Pierwszy bieg służy tylko do ruszenia z miejsca, mój nauczyciel który wykładał nam te zasady już od 30 km/h jechał już na 3 biegu, od 60 na 5. Okazuje się, że jadąc na wyższym biegu lekko dotykając gaz zużyjemy mniej paliwa niż jadąc na niższym biegu z mocniej wciśniętym pedałem gazu.

5) Długie trasy

Optymalna prędkość przy długich, wręcz monotonnych dystansach to 110 km/h. Nawet jeśli bardzo się spieszysz, nie przekraczaj 80% prędkości maksymalnej twojego samochodu. Szybsza jazda wymaga po prostu więcej paliwa.

6) Stała prędkość

Nie przyspieszaj ani nie hamuj gwałtownie. To dobre dla kierowców rajdowych i wyścigowych, a ich pojazdy spalają nawet 100 l na 100 km drogi, a ty przecież tak nie chcesz!

7) Sprawny samochód

Stare świece, brudne filtry to podwyższa spalanie paliwa o ok 10%

8) Drobiazgi w samochodzie

Opłaca się więc od czasu do czasu opróżnić bagażnik. Wyrzucając 20 kg z auta, obniża się zużycie o 0.2 l / 100 km Bagażniki dachowe psują wskaźniki aerodynamiczne a więc zwiększają zużycie paliwa. Również otwarte okna albo szyberdach wpływają niekorzystnie na zużycie paliwa. Szczególnie przy większych prędkościach zaleca się szczelne zamknięcie wszelkich okien, otworów czy wywietrzników.

9) Klimatyzacja, podgrzewane fotele, radio

Skąd bierze się w aucie prąd? Ano z akumulatora, a skąd w akumulatorze? A z prądnicy, która go wytwarza gdy samochód się porusza, a żeby się poruszał musi spalać benzynę. Tak więc prąd nie jest darmowy. Im więcej go zużywamy tym rośnie nam zużycie paliwa. Wyłączmy więc klimatyzację, podgrzewane fotele i ubierzmy się ciepło bądź wprost przeciwnie w zależności od warunków pogodowych.

10) Opony

Ciśnienie niższe już o 0,5 bara niż zaleca producent powoduje zwiększenie się zużycia paliwa o 5% w górę. Warto kontrolować je regularnie, a dodatkowym atutem będa lepsze właściwości trakcyjne i większy poziom bezpieczeństwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *