czwartek 25 kwietnia '24 czwartek 25 kwietnia '24

Wypadek za granicą – poradnik

iParts.pl dnia: 05.08.2011 W kategorii: Eksploatacja aut na gwarancji i starszych

Sezon wakacyjny w pełni. Wielu z nas wybierze się na plaże Włoch, Bułgarii, czy Hiszpanii wybierając jako środek komunikacji samochód. Może zatem dojść do tego, że będziemy uczestnikami stłuczki w obcym kraju. Jak się zachować? Co należy zrobić? Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika.

Generalnie na początku powinniśmy zachować się dokładnie tak, jak w przypadku wypadku w Polsce, tj. sprawdzić czy uczestnikom nic się nie stało. Jeśli odnieśli oni poważne obrażenia, należy udzielić pierwszej pomocy, a następnie wezwać pogotowie ratunkowe i policję.

Powinniśmy od razu rozwiązać problemy w kwestii nomenklatury. O kolizji mówimy bowiem wtedy, gdy doszło do stłuczki i uszkodzone zostały samochody prowadzących, natomiast żaden człowiek nie został poszkodowany. Wypadek natomiast, to kolizja w której doszło do obrażeń i uszczerbku na zdrowiu.

Gdy jesteśmy uczestnikami kolizji, powinniśmy usunąć samochód poza drogę, a jeśli to niemożliwe, postawmy trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości i włączmy światła awaryjne. Z kolei w przypadku wypadku, pierwszym krokiem powinno być udzielenie pierwszej pomocy. Następnie powinno się zabezpieczyć miejsce wypadku i wezwać służby ratownicze. Pamiętajmy o tym, aby nie zacierać śladów na miejscu wypadku.

Po tym wszystkim powinniśmy także skontaktować się z naszym ubezpieczycielem. Zapewni on nam wsparcie takie jak przysłanie tłumacza jeśli go potrzebujemy, assistance czy zastępcze auto. Poza tym, poinformuje nas o procedurach i doradzi nam podjęcie odpowiednich działań w danym państwie. Warto również zrobić zdjęcia, dokumentujące szkodę i miejsce wypadku, aby mieć dowód.

Kolejnym krokiem powinno być spisanie oświadczenia powypadkowego. Przed zagraniczną podróżą warto wydrukować jego wzór, najlepiej w języku angielskim (łatwo znajdziemy je w internecie). Pamiętajmy – nie podpisujmy dokumentów sporządzonych w nieznanym nam języku i nie udostępniajmy nikomu postronnemu naszych oryginalnych dokumentów ubezpieczeniowych.

Jeśli więc sporządzimy oświadczenie powypadkowe i zgłosimy szkodę do naszego ubezpieczyciela, możemy ruszyć w dalszą drogę i resztę formalności dopełnić w kraju. Z kolei gdy kolizja wyrządziła szkody, które uniemożliwiają dalszą jazdę, musimy kontaktować się z firmą ubezpieczeniową z której korzystamy.

W przypadku gdy stanowimy osobę poszkodowaną, to nasza szkoda będzie usuwana przez polskiego przedstawiciela towarzystwa, w którym ubezpieczony był sprawcą kolizji. Jeśli wspomnianego reprezentanta nie ma, powinniśmy skontaktować się ze swoim towarzystwem lub Biurem Narodowym, w celu dowiedzenia się, w jakim miejscu możemy zgłosić szkodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *