sobota 20 kwietnia '24 sobota 20 kwietnia '24

Jak przeliczyć kW na KM?

Dzisiaj na łamach Czescinr1.pl poruszymy kwestię prostą, jednak jak się coraz częściej okazuje – sprawiającą problemy sporej ilości użytkowników. W odniesieniu do mocy samochodu, stosuje się najczęściej dwie jednostki – kW (kilowaty) a także KM (konie mechaniczne). Wartości te stosowane są zamiennie, co wymaga na kierowcy znajomości zasad przeliczenia jednostek. Moc samochodu jest podstawowym parametrem każdego pojazdu i powinniśmy ją znać. Pokażemy więc jak szybko przeliczyć kW na KM i na czym to wszystko polega.

silnik vwKoń mechaniczny to pozaukładowa jednostka mocy, stworzona w XIX w. w Niemczech, wzorowana na jednostce HP (Horse Power), tj. koniu parowym. W przybliżeniu, moc 1 KM była równa mniej więcej mocy jednego konia w zaprzęgu, czyli tak de facto mocy brutto konia z pominięciem strat.

Konie mechaniczne były wykorzystywane w odniesieniu do mocy pojazdów aż do wprowadzenia układu SI (Międzynarodowy Układ Jednostek Miar zatwierdzony w 1960 r.). Wtedy to kilowat (kW) zastąpił konia mechanicznego (KM). Jak jednak pokazuje rzeczywistość, KM jako jednostka wciąż funkcjonuje w branży, a moc silników spalinowych i elektrycznych przedstawiana jest w obydwu jednostkach.

Może to przysporzyć kierowcom trochę problemów, bo np. w dowodzie rejestracyjnym auta moc podawana jest w kW, natomiast na stronach, forach czy w sklepach motoryzacyjnych dominują KM. W naszym kraju popularniejszą jednostką są konie mechaniczne, co widać po samych użytkownikach, którzy chętniej korzystają z KM.

Jeśli więc chcemy zakupić części do naszego auta, a znamy wyłącznie wartość z dowodu rejestracyjnego, najprawdopodobniej będziemy musieli moc samochodu przeliczyć. Na stronach sklepów motoryzacyjnych, takich jak m.in. iParts.pl, najczęściej moc silnika wyrażona jest w KM. Jak zatem przeliczyć kW na KM?

Generalnie wystarczy do tego zwykłe mnożenie. Jednostki te są bowiem wymienne, a reguła jest następująca:
1 kW = 1,35962162 KM
1 KM = 0,73549875 kW

Pokażemy na przykładzie, jak należy przeliczyć jednostki. Załóżmy, że posiadamy Volkswagena Passata 1.8 T z 2002 r. W dowodzie rejestracyjnym możemy zobaczyć, że posiada on moc wynoszącą 110 kW.

Dokonujemy więc działania:
110 * 1,35962162 = 149,56 ≈ 150 KM

Podsumowując:
110 kW ≈ 150 KM

W ten sposób szybko możemy przeliczyć moc z kW na KM, jak i z KM na kW.

W sieci dostępne są także przeliczniki jednostek, które przeliczają poszczególne wartości jednym kliknięciem myszki, natomiast takiego prostego działania możemy dokonać z powodzeniem przy pomocy zwykłego kalkulatora.

3 thoughts on “Jak przeliczyć kW na KM?”

  1. Piotr pisze:

    Super, wreszcie wiem, jak to przeliczyć :)

  2. Miłosz pisze:

    Na stronie http://www.kalkulatorspalania.pl jest bardzo wygodny przelicznik mocy i spalania, polecam. Tu za to bardzo rzeczowo wyjaśnione te zagadnienie, w dowodzie rejestracyjnym podają niestety KW. pozdrawiam

  3. Costa pisze:

    O tego właśnie szukałem! Potrzebowałem przeliczyć KW na KM i nagle oświeciło mnie, że nie wiem jak to zrobić, a szczerze wolałem poczytać i przeliczyć to samemu niż korzystać z kalkulatorów w internecie… Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *